Polecane obiekty

MORSKA DOLINA DOMKI NA GÓRNEJ

Okoliczne letniska:

Sarbinowo to mała, nadmorska miejscowość, o charakterze typowo letniskowym. Wraz z sąsiadującymi z nią Chłopami i Gąskami, tworzy kompleks klimatycznych, nadmorskich, położonych blisko siebie letnisk. Zarówno do Chłopów jak i Gąsek można dojść z Sarbinowa plażą.
Mielno to popularna miejscowość wypoczynkowa, atrakcyjnie położona nad Bałtykiem i nad jeziorem Jamno.

Najstarsze dęby w Polsce

Najstarsze dęby w Polsce

Najstarsze dęby w Polsce to dąb "Bolesław" - 800 lat - oraz dąb "Warcisław" - 640 lat. Wiek dębów ustalono na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych w 2000 r. Odwiedzić Ustronie Morskie i nie zobaczyć najstarszych dębów w Polsce to duża strata. Do dębów został wytyczony błękitny szlak turystyczny z Ustronia Morskiego.

Błękitny szlak pieszy o długości 31 km do najstarszych dębów w Polsce należy do kategorii szlaków "łatwych" i nie jest ujęty w spisach PTTK.
Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce "Bolesław", a 2 km dalej - jego młodszy "kolega" "Warcisław.

PRZEBIEG SZLAKU:

Ustronie Morskie PKS – Sianożęty – Bagicz – Las Kołobrzeski – Malechowo – Kukinia – Rusowo – Gwizd – Ustronie Morskie PKS

Dąb Bolesław - wiek dębu ok. 800 lat, obwód mierzony na wysokości 1,3m - 691cm, wysokość - 30m, średnica korony - 18m. 19 sierpnia 2000r odbyły się chrzciny dębu, na których otrzymał imię "Bolesław"na cześć króla Bolesława Chrobrego. Akt nadania imienia został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Dąb Warcisław nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, z inicjatywy którego Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Obwód dębu - 720cm, wysokość - 37m, wiek ok. 640 lat (piąta pozycja w rankingu najstarszych dębów w Polsce).

"Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w pobliżu okazałe pojedyncze buki, dostarczające żyznej próchnicy, tzw. ziemi bukowej.

Mapa

Oblicz dojazd:

Komentarze

Dodaj komentarz
  • DębyAutor: Mirena
    Polecam wyprawa szlakiem niebieskim-piękne widoki,miejsce do wypoczynku..Zaliczyłam oba dęby,było w...
    Polecam wyprawa szlakiem niebieskim-piękne widoki,miejsce do wypoczynku..Zaliczyłam oba dęby,było wspaniale...
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 912 372, Dziś: 131, Osób online: 10

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem