Ustronie Morskie - najstarsze dęby w Polsce

Najstarsze dęby w Polsce to dąb "Bolesław" - 800 lat - oraz dąb "Warcisław" - 640 lat. Wiek dębów ustalono na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych w 2000 r. Odwiedzić Ustronie Morskie i nie zobaczyć najstarszych dębów w Polsce to tak, jakby być w Krakowie i nie zobaczyć Sukiennic czy Wawelu. Do dębów został wytyczony niebieski szlak turystyczny z Ustronia Morskiego.

Błękitny szlak pieszy o długości 31 km do najstarszych dębów w Polsce należy do kategorii szlaków "łatwych" i nie jest ujęty w spisach PTTK.
Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce "Bolesław", a 2 km dalej - jego młodszy "kolega" "Warcisław.

PRZEBIEG SZLAKU:

Ustronie Morskie PKS – Sianożęty – Bagicz – Las Kołobrzeski – Malechowo – Kukinia – Rusowo – Gwizd – Ustronie Morskie PKS

Dąb Bolesław - wiek dębu ok. 800 lat, obwód mierzony na wysokości 1,3m - 691cm, wysokość - 30m, średnica korony - 18m. 19 sierpnia 2000r odbyły się chrzciny dębu, na których otrzymał imię "Bolesław" na cześć króla Bolesława Chrobrego. Akt nadania imienia został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Dąb Warcisław nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, z inicjatywy którego Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Obwód dębu - 720cm, wysokość - 37m, wiek ok. 640 lat (piąta pozycja w rankingu najstarszych dębów w Polsce).

"Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w pobliżu okazałe pojedyncze buki, dostarczające żyznej próchnicy, tzw. ziemi bukowej.

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.ustronie.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0